Психология

..или как да.. направим живота си по-приятен !

| Стани наш приятел - Вземи банер оттук и сложи на твоя уеб сайт

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ] 
Агресията в училище и в нас самите 
Автор Съобщение
Site Admin
Site Admin
Аватар

Мнение Агресията в училище и в нас самите
Аз съм човекът

Аз съм човекът, когото тормозеше като малък
Аз съм човекът, който ти изглеждаше жалък
Аз съм човекът, който те отвращаваше
Аз съм човекът, на когото се подиграваше
Аз съм човекът, който седеше самотен
Аз съм човекът, който върви към дома неохотно
Аз съм човекът, когото плашеше до смърт всеки ден
Аз съм човекът, който стоеше безмълвен, смутен
Аз съм човекът, който носи болка в очите си
Аз съм човекът, който винаги крие сълзите си
Аз съм човекът, който живя в страх и насилие толкова време
Аз съм човекът, разрушен от това бреме
Аз съм човекът, който се давеше в презрение
Аз съм човекът, който проклинаше свойто рождение
Аз съм човекът, когото мачкаше за забавление
Аз съм човекът - от твоето поколение
Аз съм човекът, чието име не знаеш
Аз съм човекът, за когото нехаеш.
Ти мислиш, че е готино да си свиреп,
Но и аз съм Човек - като теб.

Много ми се иска да се заговори за тази тема и тук.

Иска ми се да се замислим защо това дете се е чувствало така и какво го е превърнало в жертва на насилие?

Защо някои хора и деца стават жертви, а други не?

Какво ли би станало ако това дете, което винаги крие сълзите си - ги пусне и покаже, че другия го наранява?
Дали щеше да е различно?

Пон Апр 27, 2009 3:53 am
Профил
Наш човек
Наш човек
Аватар

Мнение Re: Агресията в училище и в нас самите
Трудно ми е да кажа защо това дете се е чувствало така :roll: Явно много се е връзвало на околните и това е превърнало живота му в ад. А жертвите на насилие, сякаш и те имат участие в това да са жертви, не искам да кажа, че едва ли не го желаят, ами че могат да се измъкнат от това да бъдат жертви, но ще трябва да си променят поведението.
Мога да ти кажа защо аз не съм жертва на насилие в училище. Просто не показвам, че ми пука, а всъщност си пука много. Според мен цаката е в това да показваш психарски непукизъм. Ако започнеш да им се връзваш се нахвърлят и те тъпчат и си правят, каквото искат с теб.
Не мисля, че съм била в ролята на насилника или поне не съм била в ролята на насилник, който да накара някой да се самоубие, всички деца се бият като малки. Едно е да се биеш на 13, друго е на 16-17. И все пак има моменти, за които съжалявам, моменти в които съм удряла почти без причина съученици, но имаше нещо в тях, което ме дразнеше.
Какво ли би станало ако това дете, което винаги крие сълзите си - ги пусне и покаже, че другия го наранява?- усещат, че си слаб и налитат още повече.
Дали щеше да е различно?- не мисля, поне от моите наблюдения върху съученици, трябва да изглеждаш корав и достатъчно откачен, тогава рядко те закачат.

Лейди, защо тази тема за агресията ти стана интересна точно сега?

Марли ми напомняше за това колко кратък е животът, за мимолетните му радости и пропуснати възможности. Напомняше ми, че имаме право само на един опит за златния медал. Един ден навлизаш далеч навътре в океана

Пон Апр 27, 2009 4:25 am
Профил
Разбирач
Разбирач

Колкото повече показваш слабост, толкокова повече те тъпчат...
http://vbox7.com/play:8824c67e
приятно гледане

Пон Апр 27, 2009 5:28 am
Профил
Наш човек
Наш човек
Аватар

Не знам защо някои деца са жертви,а други - не.Може би това е до характер и възпитание в семейството.Но се ужасявам,защото и аз имам дете.Ако някой някога извърши насилие над Криси в този мащаб ,който гледах на видеото-направо ще откача.В днешно време това насилие е навсякъде.

Аз поне се опитвам да я възпитам да е самостоятелна,да не изпитва страх,да контактува с децата без агресия.

Ох,тази тема ме разтърси,направо тръпки ме побиха докато четях поста на Лейдито.

Наистина ако покажеш че си наранен - доста пъти това се обръща срещу теб.Насилниците се възползват и още повече почват да тормозят.Дали ако детето покаже че е наранено - те ще спрат.Може би не-защото те като че ли това искат-да видят слабостта и безпомощността в човека.

Пон Апр 27, 2009 2:55 pm
Профил ICQ WWW
Site Admin
Site Admin
Аватар

И все пак, как отвръщат на тези хора онези, които не стават жертва на насилие?

Какво в тяхното поведение е различно от поведението на тези, които стават насилвани?

Всички сме имали примери на насилници в класа си - към някои се държат по един начин към други по друг...какво е различното в тяхното поведение и от къде идва?

Пон Апр 27, 2009 3:14 pm
Профил
Наш човек
Наш човек
Аватар

Как отвръщат на насилниците ли? Ми аз не съм показвала страх, а готовност за бой, когато се е налагало съм показвала какво мога. Когато видят, че не могат да те ступат, за да не си рушат реномето пред другите, те оставят.
Какво прави една жертва, когато я насилват- остава да бъде насилвана, за пример виж клипчето от Тттт, виж и поведението на Гериту, когато учениците и я обиждат или и се подиграват. И в двата случая жертвата не отвръща. Различното в поведението на тези, които не са жертви е това, че в клипчето, ако ти си онова момиче, което е удряно няма да седиш на колене, ами ще млатиш здраво. Освен това те дори не можеха да се бият. Вярно, че бяха много, но бяха някви абсолютни лигли. Ако един човек, който не позволява да бъде насилван беше на мястото на Гериту, също нямаше да им се дава на онези, дето я обиждат, а с голямо хладнокръвие ще покаже, че е от готините, в смисъл да бъде брутална в обидите, ще покаже и физическо превъзходство, като щом не са я удряли, няма да удря, но е достатъчно да се приближи много близо, толкова че на другото момиче да му стане неудобно и да попита- проблем ли имаш, мацко 8)

Марли ми напомняше за това колко кратък е животът, за мимолетните му радости и пропуснати възможности. Напомняше ми, че имаме право само на един опит за златния медал. Един ден навлизаш далеч навътре в океана

Пон Апр 27, 2009 3:22 pm
Профил
Site Admin
Site Admin
Аватар

Дали тези, които стават жертва на насилие в училище - имат много приятели в другите си среди?

Питам това, защото когато аз бях ученичка имаше и в моят клас момчета, които бият и момчета, които бяха бити.
Една съученичка беше "от готините", но се държеше много добре и пиеше кафе с онези, които са "смотаните и битите". Тя се държеше много добре с тях, НО... колкото повече тя ги защитаваше, те самите започнаха да се държат нагло с нея. Била съм свидетел на абсурдни ситуации, как почувствали се силни - те започват а се подиграват с тези, които ги бият на нея.

В този момент тя каза "понякога някои хора има защо са са такива" и спря да ги защитава и системата си се върна в стария ред - на бити и биещи.

И си мисля, щом това нещо става така от толкова гоини и не се променя нищо - значи има зависимости, които държат нещата така.

Дали само биещите са агресивните? Когато ние трупаме гняв в себе си - ние пак сме агресивни, но не смеем да го покажем...

Пон Апр 27, 2009 3:47 pm
Профил
Наш човек
Наш човек
Аватар

Не мисля че имат приятели и то много в другите среди.Те са такива затворени личности,страдащи,но мълчащи.И наистина този гняв който трупат в себеси и тази пасивна агресия-може би после избива към друго.Те да почнат да стават насилници,за да си върнат.

И когато трупаме в себе си гняв - ставаме още по-агресивни.И накрая с пълна пара изливаме изведнъж в даден момент тази агресия и ставаме насилниците.

Ох,много е трудно за обяснение.Защото съм трупала в себе си яд и гняв.И накрая става ужас.Имаш усещането че ще експлодираш.И изведнъж изливаш всичко от раз върху някой и става пълен ад.
После се чувствам още по-гадно,защото виждам че и другия е наранен.И съжалявам.

Пон Апр 27, 2009 4:06 pm
Профил ICQ WWW
Наш човек
Наш човек
Аватар

Ами Лейди и това се случва. Но при мен се е случвал и другият вариант, нещо като благодарност че съм оттървала една жертва от насилника и. Е, случвало се е и обратното, но на мен ми е трудно да не се намесвам, когато познавам хората.

Пон Апр 27, 2009 6:58 pm
Профил
Site Admin
Site Admin
Аватар

Да, ти искаш да се намесиш с идеята да помогнеш, но в един момент се оказва, че помагащия става някак наруган, че е помогнал - защо ли? Все едно някак се е намесил в игра, в която няма място..

Пон Апр 27, 2009 7:03 pm
Профил
Наш човек
Наш човек
Аватар

Може би му е наранено егото или достойнството. Или просто са събирали гняв към този, който ги удря и го изразяват към някой, който няма това отношение към тях, сякаш не е способен на нещо лошо и следователно той ще се превърне в същата жертва като тях.

Пон Апр 27, 2009 8:11 pm
Профил
Site Admin
Site Admin
Аватар

С това казваш ли, че понякога ние изливаме към някои хора агресия, която е натрупана от друг, защото ни е страх да се изправим срещу насилника?

Също така казваш ли, че понякога обвиняваме другите, за това че ние не можем да се защитим?

Пон Апр 27, 2009 8:16 pm
Профил
Наш човек
Наш човек
Аватар

deanne написа:
Може би му е наранено егото или достойнството. Или просто са събирали гняв към този, който ги удря и го изразяват към някой, който няма това отношение към тях, сякаш не е способен на нещо лошо и следователно той ще се превърне в същата жертва като тях.

Абсолютно съгласна.Просто в един момент насочват таената агресия към другия човек,който мислят че е добър и няма да им навреди.И точно защото наистина обвиняваме другите хора,защото ние не намираме разрешение на проблема с агресията върху нас.

Пон Апр 27, 2009 8:19 pm
Профил ICQ WWW
Наш човек
Наш човек
Аватар

С това казваш ли, че понякога ние изливаме към някои хора агресия, която е натрупана от друг, защото ни е страх да се изправим срещу насилника?

Също така казваш ли, че понякога обвиняваме другите, за това че ние не можем да се защитим?

Лейди, не мога така кардинално да кажа- да, така е при всички. Както ти казах, аз самата не съм била в ролята на жертва. Но ако приемем, че насилието е по-скоро психическо или е под формата на напрежение, то да-изкарваме си го на другите. Но при психическо насилие не мисля, че обвиняваме другите.

Пон Апр 27, 2009 8:39 pm
Профил
Site Admin
Site Admin
Аватар

Ако ти си гневна на майка си, но ако те е страх да кажеш какво чувстваш към нея и си търпиш - ще се скараш някой друг, който по някакъв начин ти бръкне в раната?

Мислиш ли, че е възможно това?

Пон Апр 27, 2009 8:49 pm
Профил
Наш човек
Наш човек
Аватар

О, не Лейди, аз като съм бясна не е нужно да ми се бръкне в раната, за да се навикам на някой друг. Е, избягвам го, но се е случвало. А на майка ми си казвам квото има, не винаги, но в повечето случаи.

Пон Апр 27, 2009 8:58 pm
Профил
Наш човек
Наш човек
Аватар

lady-to написа:
Ако ти си гневна на майка си, но ако те е страх да кажеш какво чувстваш към нея и си търпиш - ще се скараш някой друг, който по някакъв начин ти бръкне в раната?

Мислиш ли, че е възможно това?

На 100% ще се случи,ако някой ми бръкне в раната - да реагирам.Особено ако тая чувствата си в мен.И не мога да ги кажа на този който трябва.

Понякога се е случвало след премълчаване на гнева към мъжа ми - да си го изкарам на някой колега.Просто защото съм нервна и той е реагирал по начин,който ми напомня реакцията на мъжа ми.

Пон Апр 27, 2009 8:58 pm
Профил ICQ WWW
Дипломиран разбирач
Дипломиран разбирач

На 100% ще се случи,ако някой ми бръкне в раната - да реагирам.Особено ако тая чувствата си в мен.И не мога да ги кажа на този който трябва.
Това ми се е случвало. Но вече не издържам! Омръзна ми да ме нараняват, прекалено много години са това, осемнайсет години живея така, но последните пет шест са ужасни.
Всеки ден виждам насилието между децата, между възрастните за "парче хляб"/пари/, жестокото отношение на силните към слабите, обикновенни, бедни хора.
Децата са огледалото на нашето общество, те са могат да бъдат толкова жестоки един спрямо друг, че без да искат дори се убиват.

Съб Окт 10, 2009 3:35 am
Профил
Наш човек
Наш човек
Аватар

an_lea написа:
Това ми се е случвало. Но вече не издържам! Омръзна ми да ме нараняват, прекалено много години са това, осемнайсет години живея така, но последните пет шест са ужасни.
Всеки ден виждам насилието между децата, между възрастните за "парче хляб"/пари/, жестокото отношение на силните към слабите, обикновенни, бедни хора.
Децата са огледалото на нашето общество, те са могат да бъдат толкова жестоки един спрямо друг, че без да искат дори се убиват.

Да,доста е неприятна реалността,която ни заобикаля.И наистина е най-лошото че децата попиват като гъби от нашето поведение.Но ... ето - аз казвам че ще реагирам с думи,а има хора които реагират с действие - дали шамар,дали побой или убийство,изнасилване и т.н. - това е ужаса.А и доста рядко реагирам толкова бурно.

Според мен комуникацията ни е много зле и оттам идват неразбирателствата и т.н.Просто трябва да свикнеме да говорим с хората спокойно без нападки и обиди.Това научих от този форум и в последно време се опитвам да го прилагам в къщи,в работата,към детето си ,към моите родители и т.н.Въпреки че ми коства доста усилия и понякога не успявам докрай - все пак е постижение че в повечето време се контролирам.Казвам това което чувствам и мисля,но без да изхвърлям помията върху отсрещния човек.Просто изказвам моята гледна точка и говоря само за моите мисли и чувства - без обвинения и обиди.

Пет Окт 16, 2009 2:16 pm
Профил ICQ WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]