Психология

..или как да.. направим живота си по-приятен !

| Стани наш приятел - Вземи банер оттук и сложи на твоя уеб сайт

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Преодоляване на страх и притеснение от шофиране. 
Автор Съобщение
Новак
Новак

Мнение Преодоляване на страх и притеснение от шофиране.
Здравейте, имам следния проблем, книжка имам от март месец, бях на кормуване при двама инструктура, първия не ме научи на нищо и после карах половината курсове при другия, който добре ме учеше.
Обаче откакто имам книжка имам 2-3 излизания с колата, и при последното жулнах колата и от тогава не съм се качвал, по принцип когато беше инструктура бях спокоен, а при тези излизания то е притеснение, избива ме пот, искам да си превъзмогна страха и да се кача за да придобивам опит, осъзнавам че шофирането не е нищо свръх, и все пак имам този проблем.
Как да го преодолея, да се отпусна и да си шофирам като нормален човек.?

Пет Дек 31, 2010 9:47 am
Профил
Наш човек
Наш човек
Аватар

Мнение Re: Преодоляване на страх и притеснение от шофиране.
Отиди на полигон, за да се поусъвършенстваш, да опознаеш колата и в същото време да си сигурен, че няма къде да я жулнеш.

Марли ми напомняше за това колко кратък е животът, за мимолетните му радости и пропуснати възможности. Напомняше ми, че имаме право само на един опит за златния медал. Един ден навлизаш далеч навътре в океана

Пет Дек 31, 2010 10:55 am
Профил
Доктор
Доктор
Аватар

Здравей!
И мен много ме е страх от шофиране, дори от пътуване с автомобил, тъй че съвет едва ли мога да дам, ама ще чета и аз съветите от другите!
Нямам книжка (точно заради този страх) - това е отговорност, тежест, която незнам дали съм готова да поема!
Ти имаш ли някакъв проблем с отговорностите в живота, в ежедневието си...!?
Има ли покрай теб шофьор-доминант, т.е.някой който шофира перфектно, паркира всячески, кара бързо, изпреварва уверено и т.н.!? 'Щото моя страх май има общо с такъв шофьор-доминант, който без да иска манипулира очакванията и представите ми за това как аз бих шофирала - и виждам, че ужким от мен се очаква повече, а всъщност аз бих била само начинаещ - и като се съпоставям с този доминант - губя увереност!

От друга страна - казват, че практика му е майката - и ако шофираш с човек който ти дава сигурност и се спускаш уверено в тарпаната по пътищата - ще се слееш с волана!
Успех!!!

Пет Дек 31, 2010 12:32 pm
Профил
Новак
Новак

Ами аз по принцип съм притеснителен, иначе с отговорностите имам проблем донякъде, осъзнавам отговорността от шофирането - за себе си и другите.
Покрай мен има да, баща ми, той си е шофьор, има опит, не се притеснява, на мен лошото беше, че откакто имам крижката не съм излизал точно с него, защото с него има вероятност да се науча най-добре, по принцип това, че от теб се очаква повече ще е така, но защото ако си с познат или близък, той няма да бъде толкова търпелив към теб, шофирането не е сложно, знам го, рефлексите които с практиката се придобиват, механично да сменям скоростите възходящ/низходящ ред, да имам усет колко да завъртя волана, габаритите на колата и работа с педалите. По принцип съм перфекционист, обичам нещата да са както трябва, тоест ще шофирам както трябва и колегиално. При съпоставката/какъвто и ще да е вид/ не трябва да се разочароваш и да губиш увереност, защото все пак тези хора много пъти са правили нещата, които ти в момента се опитваш да усвоиш.

Пет Дек 31, 2010 1:22 pm
Профил
Наш човек
Наш човек
Аватар

Абе давай без страх. То така се учи човек. Пък и с 20 годишен стаж, пак си жулят колите:) Аз като съм с токчета, все още си изгасям поне веднъж колата на зелено, докато тръгна. Някой път ми се случва и малко повече. Чудя се как още не са ме набили. Веднъж отнесох на един огледалото, ама той си беше виновен. Казах му, че не мога да паркирам да ми паркира колата. Той ми вика "Давай, давай". Давай, давай ама после се ококори като му забърсах огледалото. Отделно шефът ми 2 пъти ми е паркирал колата, а колегата ми редпвно я изкарва, че не се оправям с задната и не мога да мина цялата улица на заден:) Споко. Практика му е майката.

Пет Дек 31, 2010 3:08 pm
Профил
Наш човек
Наш човек
Аватар

Оф, аз в момента чета за шофьорски изпит и да си призная - хич не ми се става шофьор. Сега седя и рефрешвам страницата на форума през 2 минути, може пък някой да напише нещо, че да се "наложи" спешно да отговоря и да спра да чета :lol:

Съб Яну 01, 2011 11:00 pm
Профил
Новак
Новак

Сега ще ви споделя малко личен опит от вчера.
Та значи баща ми ме натресе в колата, която никога преди не съм карал, тя е автоматик, и да ви кажа едно 60-тина километра си минахме и бая ми хареса, обаче той добре се държа, аз добре карах и така и сега имам желание, обаче то е свързано точно с тая кола, която е автоматик и мнението ми за тези коли вече става доста добро и ми се кара кола с такъв тип скорости.(Въпреки, че ми беше готино, ръцете ми не спряха да се потят)
Обаче аз знам, че който се притеснява да кара, се притеснява да влезе в колата, на шофьорското място и това е лошото.
Та аз винаги съм знаел за добрата работа, която може да свърши ПОДКРЕПЯЩИЯТ ЧОВЕК , така че намерете някой много близък човек, кажете му, че искате да ви помогне и да се качва при вас, защото това е голяма сила и успокоение, и не си мислете, че ще ви оценява, кажете му какво ви е нивото и да се съобразява, да не ви говори, че сте се справили зле, защото така няма да ви помогне.
Аз преди да се кача си повтарях утвърждение: Аз шофирам скопойно и съсредеточено. и имам чувството, че помогна, защото шофирането ми беше приятно и спокойно. :D

Нед Яну 02, 2011 8:36 am
Профил
Наш човек
Наш човек
Аватар

Браво, че непредваш :)
А за автоматичните скорости - на един познат му докараха кола от Германия, която се оказа с автоматични скорости по грешка. В началото се ядоса, но като покара - ела го виж. Не иска и да чуе повече за ръчните :lol:

Нед Яну 02, 2011 10:54 am
Профил
Дипломиран разбирач
Дипломиран разбирач
Аватар

Най-добре е баща ти или друг опитен шофьор да е до теб известно време,докато превъзмогнеш страха и добиеш увереност.

Нед Яну 02, 2011 3:16 pm
Профил
Дипломиран разбирач
Дипломиран разбирач
Аватар

Мисля че ви трябва човек, дето да ви вдъхне увереност, не всеки го бива за инстуктор. Щото хората са различни - от такива дето просто не стават за шофьори, до такива дето си го могат и без книжката.
Трябва опит и тренировки и това е. Може би спокойно място без много движение в началото. Аз съм го почвал това преди 30-на години, в "селска" местност, и то на камион. На някои ще им трябва повече време, това е. И смяната на колата е стрес, но си свиква. Аз често ги сменям по 2-3 -4 на ден, ръчни и автоматични, големи и малки. Накрая ще ти харесва как бръмчат...

При нас на новите шофьори по закон първата година след взимането на книжката (само с теоретичен тест) им се полага задължително пълноправен придружител. След това ходят на изпита по кормуване. Може би добро решение, щото те правят най-много аварии.

Съб Апр 16, 2011 5:40 am
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ]