Психология

..или как да.. направим живота си по-приятен !

| Стани наш приятел - Вземи банер оттук и сложи на твоя уеб сайт

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Осиновени и Осиновители 
Автор Съобщение
Подрастващ
Подрастващ
Аватар

Мнение Осиновени и Осиновители
Във форум "БГ-Мама" попаднах на подобна тема и останах потресена от някои разсъждения.Струва ли си да нарани6 хората,дали ти дом,обич,грижи и изобщо всичко,за да търси6 "корените си"?

Чет Окт 25, 2007 9:13 pm
Профил WWW
Site Admin
Site Admin
Аватар

Мнение 
ООООх това е много силна тема. Дали си струва от морлна гледна точка - не! Дали си струва от емоционална гледана точка - да!.
Истината е ,че има една възраст, в която децата (голяма част) започат да изпитват комплекса на "осиновеното". Започват да се ровят, да търсят снимки и доказателства, че те са именно от вас и дали не са осиновени. Тинейджърите особено минават през етап, в който искат да се разграничат максимално от родителите си. Те са неразбрани, самотни, търсят своя път и родителите пречат. Това е неминуемо за всяко дете. Ако обаче детето е осиновено и то го знае - именно този период ги кара да съберат смелост и да си кажат "ето, за това съм толкова раличен от родителите си, защото те не са моите". Нуждата да намерят "сродната" душа (колкото и тя да не е такава, за тях е мит за истинския родител, твоята кръв), в тях има милиони въпроси "защо ме изостави". Те се чувстват изоставени и първото в тях излиза "аз не съм бил достатъчно добър за тях". Това е чувство на вина, че не си оправдал очакванията на родителите си. Това е много силно чувство и те имат нуждата да разберат защо. Именно тези въпроси са източник на много депресивни състояния. Т не могат да погледнат т позицията на зрял човек, за да рзберат, че не е важна биологията, а хората, които са ти дали всичко, за да си добре. За тях "ти не си ми истинският родител" е вече много силна пречка в тази възраст. Представи си, децата на истинските си родители в нормални семейства се опълчват и те губят контрол и вдигат ръце от тях, какво остава, когато ти не си истинският? Ти губиш позициите си. Говоря за гледната точка на един тийнейджър. Това е една много тека възраст, в която те търсят себе си и е трудно за нормално родените и отгледани деца, особено за тези, които търсят себе си като частичките от отговора им липсват съвсем. Те се чувстват още по сами, изоставени - нямат корени.

Ако си осиновител - нещата също са тежки, но трябва да приемеш това, че то се случва и да го оставиш детето да намери своите отговори и да се върне при теб, готово и осъзнало какво си му дал ти и какви са родителите му.

Чет Окт 25, 2007 11:49 pm
Профил
Подрастващ
Подрастващ
Аватар

Мнение 
Е,може би тинейджърите ги оправдава кризата на възрастта им,но тези жени...
Засегнах темата,защото и аз съм осиновена.Разбрах го,когато бях на 19г.Но преди да предприема каквото и да е,мислих доста върху това.И първото нещо,което направих,бе6е тактично да призная на родителите си,че вече зная и не бива да се измъчват с въпроса как ще ми го кажат някой ден.А след това им благодарих.После им казах,че нищо,ама нищо не се е променило,освен това,че вече знам.
Не зная обаче това колко ги е успокоило.Но усещах колко много се страхуват какво ще ми хрумне в бъдеще.Е,нещата постепенно се оправиха - просто трябва6е от този ден нататък всеки ден с нещо да им показвам,че наистина нищо не се е променило в отно6ението ми към тях.Успокоиха се с течение на времето.
Никога досега не съм си и помисляла да търся някой от биологичните си родители.Не ги осъждам,не ги и оправдавам.Просто нищо.Дори не зная от къде са.
Опитвала съм се обаче да сепоставя на мястото на родителите си(осиновилите ме).Какво ли са преживели заради това,че не могат да имат деца?Как ли са се чувствали,докато виждаха мен бременна(винаги се чувствах неудобно пред тях през този период).А толкова исках да споделям с майка ми всичко за усещанията ми тогава!
И не мога да разбера тези вече жени защо толкова ги притеснява все още факта,че са осиновени,защо още ровят в миналото,какво очакват?Не си го обяснявам.Най-вече какво очакват?

Пет Окт 26, 2007 10:00 am
Профил WWW
Site Admin
Site Admin
Аватар

Мнение 
Знам ли, може би малко хора осъзнават това, което ти си успяла, че са важни тези, които те отглеждат и са дали много неща за теб.

Какво пишат тези жени? Какви са им доводите и разсъжденията?

Съб Окт 27, 2007 12:03 am
Профил
Подрастващ
Подрастващ
Аватар

Мнение 
Най вече неща от сорта на - "Искам да открия истинските си родители!"
"Защо са ме лъгали толкова време?","Искам да открия корените си"
и подобни абсурдни въпроси и желания,които не разбирам до къде ще ги отведат.Най-вече ме потресе въпросът за лъжата и не проумявам защо се чувстват обидени и наранени от страна на осиновителите си.
Единственото което ме глождеше да потърся биологичните си родители или информация за тях от "Дом Майка и Дете"беше,че не знаех нищо за евентуални наследствени заболявания,а тази иформация ми я искаха по време на бременността.
Защо според теб не осъзнават късмета и щастието си?

Съб Окт 27, 2007 3:09 pm
Профил WWW
Site Admin
Site Admin
Аватар

Мнение 
Ами аз казах почти всичко по-горе.. и мисля, че това важи чвно и за по-големите хора - особено жени - по-чувствителни са на тази тема и не само на нея. Както ти казах - ти си изключение, че си успяла да се извисиш над тези неща и да създадеш правилна теория за себе си, за това какво се случва и как да го приемеш.
Това обаче е мноооогоо често срещан проблем - има толкова филми по тази тема, и всички има един и същ мотив, може би защото това е често срещано явление и начин на мислене.

Може би ако мога да поразпитам някоя от тези жени - ще ти дам отговор, защо мисли така и къде се корени проблемът. Но без въпроси и отговори, мога само да налучквам.

Разкажи ми ти...? Как откри, преживяваше ли го? Лесно ли го прие?

Съб Окт 27, 2007 3:19 pm
Профил
Новак
Новак

Мнение Re: Осиновени и Осиновители
Почуствах нужда да се включа и тук аз съм осиновена!
Наскоро някой се опита да ме накара да се чуствам виновна зарад това,но на мен не ми пука.
Искам да кажа че осиновителите ми са мойте родители и никой не искам освен тях.
В началото когато научих не можех да спра да се боря с мисълта че мойте баба и дядо и мама и татко не са всъшност -мой,но с течение на годините осъзнах че не си струва да се измъчвам че именно те са моето семейство че няма значение поне за мен кой ме е родил.
И сега от позицията на майка не разбирам тези жени които оставят децата си по какъвто и да е предлог.
Каквото и да ми се случи не бих оставила детето си !
Скъпи жени,момичета тове е най-скъпоценният дар да знаете !

Пон Ное 29, 2010 2:02 pm
Профил
Дипломиран разбирач
Дипломиран разбирач
Аватар

Мнение Re: Осиновени и Осиновители
Може да се спори ои са по-истинските родители. Тези, дето само са те създали (и може би зарязали) или тези, дето са те отгледали и възпитали. Аз не бих ровил в миналото си ей така, само за спорта. Даже и да имах съмнения. Няма смисъл.

От друга страна, едно "истинско" дете може да е много по-неблагодарно и отчуждено от биологичните си родители, отколкото осиновеното. Така че, това са едни младежки, детски страсти и съмнения, дето не водят до нищо добро... Голата истина може да се окаже неприятна и безполезна.

Вто Ное 30, 2010 5:27 am
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ]